Artiklid

Energiatehnika OÜ osales üleeuroopalises projektis

Prootonkiirendi impulsstrafo – Energiatehnika OÜ osales üleeuroopalises projektis

European Spallation Source ehk ESS (spallation – materjali osakeste eraldumine kehast kokkupõrke või stressi tõttu) on Rootsis ehitatav prootonikiirendi, millest saab tähtis uurimisobjekt teadlastele ja ka tööstusinseneridele. Kuna tegu on mahuka ja uuendusliku teadustööga, panustab kiirendi projekti üle 40 koostööpartneri kogu maailmast.

Üks nendest on Tallinna Tehnikaülikool, kellelt Energiatehnika OÜ sai ülesande koostada prootonikiirendi impulsstrafo toiteallika ja testseadme projekt.

prootonkiirendi impulsstrafo

Et tegemist on osaga väga olulisest ja tulevikku suunatud projektist, kaasnes tööga suur vastutus. Prootonkiirendi impulsstrafo testimine enne selle kasutuselevõtmist on ju ülioluline, eriti nii suures ja kulukas projektis nagu prootonikiirendi. Õigeaegselt ja põhjalikult kontrollitud seadmed aitavad ESS-il edaspidi vältida tööseisakuid, graafikust mahajäämist ja ka võimalikke katastroofilisi rikkeid, mida põhjustaks vigane transformaator.

Prootonikiirendis kasutatakse impulsstrafosid ülijuhtivate pesade toitesüsteemis. Pesade arv on üle 150, mis nõuab paljude trafode vigadeta tööd.  Selle saavutamine eeldab töökindla testimissüsteemi loomist ja impulsstrafode läbimõeldud katsetamist.

Impulsstrafo kõrgepingeline testmoodul

Energiatehnika OÜ insener Sixten Sepp kaitses mainitud projektis osalenuna Tallinna Tehnikakõrgkoolis edukalt lõputööd teemal „Kõrgepinge-impulsstrafo toiteallika ja kõrgepingemuunduriga testmooduli projekteerimine ESS-i prootonikiirendile“.

Nüüdseks on projekt üle antud tellijale, kes jäi Energiatehnika OÜ tehtuga rahule ning on välja kuulutanud ehitushanke.

Loe projektist lisaks siit.

Küsimuste korral võta meiega ühendust:

    Nimi*

    E-mail*

    Sisu

    Share this post