Artiklid

Toimus Lenze sagedusmuundurite ja servode koolitus

29. novembril 2018 hotellis Radisson SAS toimunud Lenze koolitus oli järjekorras III. Osavõtjateks olid tootmise automaatikud ja insenerid, kes oma töös kasutavad Lenze ajameid. Neid leidub praktiliselt igas tootmises, kuna Lenze on olnud Saksa masinatööstuse lemmiktarnija juba 71 aastat.

Tootmisseadmeid on Eestisse toodud ja ostetud nii kasutatutena kui uutena. Masinatel tuleb vahel muuta ajamite seadistusi ja tüüpe.  Paratamatult esineb neil vahel ka tõrkeid ja rikkeid, mille põhjuse leidmiseks ja kõrvaldamiseks on vaja tunda sagedus- või servoinverterite kasutajaliideseid, arvuti ühendamist ja programmvarustust. Seadistused ja juhtprogrammid peaksid olema aegsasti varundatud. Toomisseisaku tekkimisel, kui juba punased tuled vilguvad, on liiga hilja hakata uurima mahukaid manuaale või vahetama muunduritüüpi, kui selgub, et vana tüüpi seadet, mis on meid aastakümneid nurisemata teeninud, enam saada ei olegi või andmeid kopeerida ei õnnestu ning seadmeid tuleb kiirkorras moderniseerida. Eesrindlikud tootmisettevõtted ennetavad võimalikke tehnilisi probleeme ja saavad läbi ootamatute pikaajaliste seisakuteta.

Selle aasta lõpus lõpetab Lenze 8200 ja 9300 seeria inverterite tootmise, kuna nende – üle-eelmise põlvkonna muundurite komponente enam ei toodeta. 8200 seeria on võimalik asendada i500 seeria seadmetega, kuid üleminek vajab siiski muudatusi ühendustes ning riist- ja tarkvaras. 9300 seeria servoinverterid on enamasti üsna keeruka juhtprogrammiga, mille üleviimine 8400 või 9400 seeriale nõuab eriteadmisi.

Pilt 1. Insener Sixten Sepp tutvustab servomuundurit i950.

Koolitusel anti ülevaade Lenze uuematest toodetest ja sagedusmuundurite seeriatest i500, 8400, 9400 ja i900. Osalejad said selgeks kasutajaliidese, diagnostikaliidese ja CAN adapteri kasutamise ning said ülevaate tarkvaradest Engineer ja GDC.

Järgmine Lenze kliendikoolitus toimub 2019 a. kevadel. Osalemissoovist saate meile teada anda e-postiga info@energiatehnika.ee või helistades 655 1312.

Jüri Joller

Share this post