Artiklid

Klassikute aeg on möödas…

… kui vaatad tulevikku ja soovid kiiresti areneda

 

Elektriajamite projekteerimise klassikaline metoodika näeb ette esmalt töömasina koormusmomendi ja kiiruste analüüsi, staatika ja dünaamika arvutusi ning mootori, reduktori, toitemuunduri ja juhtseadme valikut. Klassikaliste käsiraamatute ja paberkataloogide aeg on nüüdseks läbi saanud, kuna netipõhised projekteerimistarkvarad on piisavalt kõrgele tasemele arenenud. Näiteks Lenze netipõhist elektriajamite projekteerimistarkvara võimaldab hüpata üle tervest reast projekteerimise etappidest ning jõuda professionaalse ajamilahenduseni kordades kiiremini, kui klassikalise inseneritööga seni võimalik oli. Ajavõit on hinnanguliselt üks nädal inseneritööd vs 1 tund ajakulu Lenze  programmi kasutades.

Lenze tasuta abiprogrammi Easy Product Finder leiab aadressilt

https://productfinder.lenze.com/dsc-core/index.jsp;jsessionid=8AE70B283658FCF9C8D3E4E8D296450C

Tegemist on internetikeskkonnaga, kus saab koostada elektriajami eelprojekti.

 

Lenze ajamisüsteemi projekteerimistarkvaradest

Easy Product Finder

 

Lenze tasuta abiprogrammi Easy Product Finder leiab aadressilt

https://productfinder.lenze.com/dsc-core/index.jsp;jsessionid=8AE70B283658FCF9C8D3E4E8D296450C , kus valida „Basic sizing“.

Tegemist on internetikeskkonnaga, kus saab koostada elektriajami eelprojekti.

 

Ajami projekteerimise esmaseks valikuks tuleb valida, kas on tegu horisontaalse,  tõstva-langetava või pöörleva liikumisega.

Joonis 2: Ajamirakenduse liigi valik

 

Seejärel tuleb valida ajami kontseptsioon – komplektajam, mootorreduktor eraldiseisva inverteriga või servoinverteriga, kui on vaja eriti täpset ja kiiret kiiruse, asendi või pöördemomendi juhtimist.

Joonis 3: Ajamikontseptsiooni esmane valik

 

Alles seejärel küsib programm rakenduse andmeid.Tuleb sisestada talitlusviis ja talitluskestus, kiirus, kiirendus, koormuse inertsmoment või mass ning vajalik pöördemoment.

Joonis 4: Rakenduse põhiparameetrite määramine

Seejärel programm teeb kõik vajalikud arvutused ning väljastab vajaliku mootori nimivõimsuse, pöördemomendi, kiiruse ja vajaliku reduktori ülekandesuhte. Edasi jääb üle valida sobiv mootori ja reduktori tüüp ning programm väljastab sobiva seadmete komplekti andmed koos mehhaaniliste karakteristikutega.

Joonis 5: Ajamilahenduse ettepanek

 

Järgmise sammuna tuleb vajutada ostukäru nupule. Seejärel saab vaadata kõikida valitud toodete tehnilisi andmeid, alla laadida 3D joonised ja küsida pakkumist. Lahenduse saab salvestada või välja printida. Ongi kõik. Enamuse lihtsamaid ajamilahendusi saab sedasi väga mugavalt projekteerida. Ajakulu on ainult mõni minut.

 

Drive Solution Designer

 

Keerukamate ajamilahenduste puhul tuleb appi kasutaja arvutisse installeeritav programm Drive Solution Designer (DSD, vt https://www.lenze.com/en-de/services/software-downloads/easy-engineering-tools/ ). Selles  on juba rohkem võimalusi liikumiste ja ajami mehhanismide valikuks. Näiteks saab valida lineaarsed liikumised nurga all, materjali kerimine, vertikaalne liikumine trossi otsas, pidev transport, sünkroonajamid, pöördajamid, hüdro- ja pneumokonverierid ning mitmeteljelised ajamid.

Joonis 6: Ajamirakenduse valik

 

Edasi programm pakub hulga kinemaatika valikuid – lintkonveier, hammasrihmal liikumine, väntmehhanismiga liugur, hammaslatt, kruviajam või sõiduki ajam.

Joonis 7: Ajami kinemaatikalahenduse valik

 

Valiku tegemise järel tuleb valida või koostada liikumisdiagrammid, toitesüsteem, keskkonnatingimused ning valida lisad (reduktor, ajamielemendid, pidur, enkooder).

 

Programm pakub välja erinevad mootorite ja reduktorite valikud, mis vastavad valitud tingimustele koos hoiatuste ja parima valiku juhistega. Edasi saab valida sobiva sagedusmuunduri või servoinverteri ning pidurdustakisti.

Joonis 8: Valitud ajamisüsteemi ülevaade

 

Seejärel on projekt valmis ja saab valida soovitud aruande vormi(d), osade tellimisnimekirja ning käikuandmise juhised. Kasutajakonto olemasolul saab vaadata osade saadavust majandustarkvarast SAP.

Joonis 9: Programmi “Drive Solution Designer” väljundinfo

 

Rakenduse optimeerimiseks on programm Application Tuner, mille abil saab võrrelda lahendusvariantide komponentide koormusi, elektrienergia tarvet jm, et leida kliendile parim lahendus ja seda põhjendada, lähtudes energiakuludest eurodes.

Joonis 10: Ajamilahenduste võrdlus ja optimeerimine

 

 

Kokkuvõte

 

Pühendunud professionaal võib veel programmiga Drive Solution Designer leitud ajamilahendust täiendada, variante võrrelda ja kontrollida, kuid programmi valik on juba väga oluliselt parem ja tohutult kiirem kui klassikalise lähenemisega. Inseneritöö on muutunud kordades kiiremaks ja tõhusamaks, kuna rutiinseid elektriajamite arvutusi ja valikuid teeb nüüd arvuti. See annab tasuta konkurentsieelise, mida tuleks aktiivselt kasutada.

 

Küsige tehnilist tuge ja hinnapakkumisi firmast Energiatehnika OÜ, kes on Lenze ainus volitatud süsteemiintegraator ja partner Eestis. Infot saab telefonil 655 1312, e-postiga: info@energiatehnika.ee.

    Nimi*

    E-mail*

    Sisu

    Share this post