Delta mootorid
Delta Electronics toodab 220 ja 400 V püsimagnet-servomootoreid võimsustega 50 W kuni 15 kW ning kuni 6,7 kW tööpingi spindlimootoreid. Delta mootorid on üsna soodsa hinnaga ja sobivad kõrge täpsusega positsioneerimise rakendustesse, nagu elektroonika koostemasinad, CNC töötlemiskeskuste, treipinkide ja freespinkide ettenihkemehhanismid ja tööriistavahetajad, robotmanipulaatorid, integraallülituste koostemasinad, kiired pakkemasinad, plastitööstuse masinad, etiketi paigaldamise masinad, toidu pakendamise masinad, trükipressid jne. Servomootorieid on saada seisupiduriga ja ilma, erinevate pistikuvariantidega (IP20 kuni IP67), erinevate tihenditega ja võlli läbimõõtudega, sileda või liistuga võlliga.
Kõrge veakindlus
Delta servomootorite üheks eripäraks on see, et asendi tagasisideks kasutatakse inkrementaalse või absoluutse 17- või 20bitise enkooderiga jadakoodi andmesidet. See annab asendi tagasiside eriti kõrge veakindluse, kuid raskendab kasutamist teiste tootjate servoinverteritega, mis asendi tagasisides enamasti kasutavad enkooderi impulsse või resolveri siinus-koosinus pingesignaale. Seetõttu peab meeles pidama, et Delta servomootorid on kasutatavad praktiliselt ainult koos piiratud valiku Delta servoinverteritega. Eeliseks on see, et servoinverteri regulaatorid on just nendele mootoritele täpselt häälestatud ja töötavad suurepäraselt koos. Kuna võimsamat inverterit valida ei saa, siis servomootori maksimaalne pöördemoment on enamasti u 3kordne nimiväärtus. Sellest on praktiliselt enam kui küllalt, kuna mootori tugevat ülekoormust saab nagunii lubada ainult lühiajaliselt. Kui sellest ei jätku, tuleks valida võimsam mootor.
Mugav kasutada reduktorita rakendustes
Delta servomootorite teiseks eripäraks on see, et toodetakse suure pöörlemiskiirusega (kuni 5000 p/min) äärmiselt väikese inertsiga ning aeglasekäigulisi (kuni 2000 ja 1500 p/min) keskmise ja suure inertsiga servomootoreid, mida on mugav kasutada reduktorita rakendustes. Peab arvestama, et aeglasekäigulised servomootorid on sama võimsuse juures mõõtmetelt suuremad kui kiirekäigulised. Delta valikus on servomootorid nimimomendiga 0,477 Nm kuni 224 Nm.
Delta servomootorite kolmandaks eripäraks on see, et mõnede servomootoritüüpide ühenduspinna mõõdud ei vasta täpselt Euroopas levinud standarditele IEC 60072-2, IEC 60034-7, IEC / DIN 42950 ja DIN 42677. Eriti aeglasekäiguliste servomootorite võllid võivad olla suhteliselt jämedamad, mis võib keerukamaks muuta mõnede teiste tootjate planetaar- jm reduktorite kasutamise. Seetõttu on nendega mugavam kasutada Delta enda reduktoreid. Delta kodulehe Download Center’st (palun seo see aadressiga https://www.deltaww.com/services/DownloadCenter2.aspx?secID=8&pid=2&tid=0&itemID=&typeID=1&downloadID=&title=&dataType=&check=0&hl=en-US&CID=06) saab tasuta alla laadida kõigi Delta servomootorite ja reduktorite jooniste failid levinud kahe- ja kolmemõõtmelistes formaatides.
Deltal on olemas servomootorite valikuabi juhendid, MS Excel tabelid ning tarkvara ASDASoft. See on ette nähtud põhiliselt servoinverteri seadistamiseks ja kasutusele võtmiseks. Väljatöötamise lõppjärgus on uudne tarkvarapakett DIAStudio, mille osa DIADesigner+ peaks tõstma ka Delta servoajamite projekteerimise maailma tipptasemele.
Meie lemmik hinnakriitilistes rakendustes
Meie lemmikuks on kujunenud väikese inertsiga ECMA-C seeria servomootorid, mida me üldjuhul soovitame kasutada hinnakriitilistes rakendustes. Energiatehnika OÜ laos hoitakse kiire tarne tagamiseks 100 W kuni 750 W piduriga ja pidurita ECMA-C seeria servomootoreid ning nende kõiki levinud pistikuid, kaableid ning servoinvertereid. Euroopas levinumate mudelite varu on Hollandi kesklaos, kust neid saab vajadusel 1 – 2 tööpäevaga lisaks tuua. Eritellimusega mudelitel tuleb reeglina arvestada 6 – 10 nädalast tarneaega Taivani või Hiina tehasest, kus vastavat mootorit toodetakse.
Garantiijuhtumil kiire asendamise mistahes riigis
Delta servomootorite kvaliteet on suurepärane – on olnud ainult mõned üksikud väiksemad garantiijuhtumid Delta servomootoritega, mida alates 2009. aastast on müüdud ja kasutatud üsna suurtes kogustes. Neid võib muretult kasutada, kuna Delta ülemaailmne garantii tagab garantiijuhtumil kiire asendamise mistahes riigis. Delta servomootoritel on olemas ka kõik vajalikud CE, EAC, RCM, TÜV ja UL sertifikaadid kasutamiseks enamuses maailma riikides. Ka sertifikaadid saab alla laadida Delta kodulehelt deltaww.com.
Kas remontida või osta uus mootor?
Tänapäeva Eesti tööjõukulude juures ei tasu enam remontida üksiku alla u 5,5 kW standardmootori mähiseid ega vahetada alla u 2,2 kW standardmootori laagreid. Mootorimähkijaid on jäänud väheks, kuna töö eest ei taheta maksta õiget hinda, kuna uus mootor on võib olla odavam kui remont. Remont on suhteliselt keerukas ja nõudlik töö ning materjalide kvaliteedi suhtes. Lisaks võib teie masina tootmisseisak olla pikem kui mootori uuega asendamisel. Väikesemad läbipõlenud või rikkis laagritega IEC standardmootorid tuleks lihtsalt uutega asendada. Väiksematel remonditöökodadel ei ole sageli vaakumimmutusseadmeid ja remonditud mootor ei pea kaua vastu.
Miks vana mootor otsad andis?
Tasuks siiski järgi mõelda, miks vana mootor enneaegselt otsad andis. Enamasti on rikkel reaalne põhjus – ülekoormus, isolatsiooni rike, ebatäpne paigaldus, rakendusele või keskkonnale mittevastav mootor, tootmisviga, materjalidefekt vm. Siinkohal tuleks nõu pidada inseneriga, kes sageli saab aidata rikke põhjuse kindlaks teha ja kõrvaldada, et Sinu elu oleks tulevikus rahulikum. Sa ei peaks mõne aja pärast taas rikkis mootor kaenlas ringi jooksma ja otsima, kes seda soodsamalt remontida tahaks.
Energiatehnika OÜ on ainus Delta Electronics volitatud süsteemiintegraator Eestis. Võta ühendust, küsi nõu ja uuri oma võimalusi.